Одбрани училишта за учество во Проектот на УСАИД „Со читање до лидерство’’/ Shkollat e përzgjedhura për pjesëmarrje në Projektin e USAID-it "Leximi ju bën udhëheqës"

Фондацијата за образовни и културни инцијативи „Чекор по чекор’’ – Македонија ги објавува резултатите од процесот за селекција на основни училишта кои ќе се вклучат во активностите на Проектот на УСАИД „Со читање до лидерство’’. Од вкупен број на 190 апликации од основни училишта од 65 општини од сите региони во државата, Комисијата за оцена на апликациите одбра вкупно 60 училишта кои ќе бидат вклучени во проектните активности во 3 фази до крајот на Проектот, и тоа последователно по 20 училишта во секоја фаза. Во продолжение следи преглед на училиштата кои ќе бидат вклучени, по фази.

Fondacioni për iniciativa arsimore dhe kulturore “Hap pas hapi” – Maqedoni i shpallon rezultate e seleksionit të shkollave fillore të cilat do të marrin pjesë në aktivitetet e Projektit të USAID-it “Leximi ju bën udhëheqës”. Prej 190 aplikacioneve nga shkollat fillore nga 65 komunat prej të gjitha rajoneve në vendin, Komisioni për vlerësim të aplikacioneve përzgjodhi 60 shkolla të cilat do të kyçen nëpër tri faza deri në fund të projektit, nga 20 shkollë në çdo fazë. Në vazhdim do ta gjeni tabelën me shkollat e përzgjedhura, sipas fazave të ndryshme.

Пилот фаза – Училишта кои ќе се вклучат во проектните активности во текот на 2013.

Faza pilot- Shkollat që do të kyçen në aktivitetet e projektit deri në fund të vitit 2013.

Реден број/
Numri i rradhës

Име на училиштето/
Emri I shkollës:
Место/
Vendi:
Општина/
Komuna:
1 Стив Наумов/ Stiv Naumov Скопје/ Shkup Гази Баба/ Gazi Babë
2 Наум Наумовски – Борче/ Naum Naumovski - Borçe Скопје/ Shkup Гази Баба/ Gazi Babë
3 11 Октомври/ 11 Tetori Скопје/ Shkup Центар/ Qendër
4 Блаже Конески/ Blazhe Koneski Скопје/ Shkup Aеродром/ Aerodrom
5 Петар Здравковски – Пенко/ Petar Zdravkovski - Penko Скопје/ Shkup Бутел/ Butel
6 Гоце Делчев/ Goce Dellçev Могила/ Mogillë Могила/ Mogillë
Кочо Рацин/ Koço Racin Ивањевци/ Ivanjevci Могила/ Mogillë
7 Св.Кирил и Методиј/Sh. Kiril dhe Metodi Битола/ Manastir Битола/ Manastir
8 Елпида Караманди/Elpida Karamandi Битола/ Manastir Битола/ Manastir
9 Кирил и Методиј/Kiril dhe Metodi Кочани/ Koçani Кочани/ Koçani
10 Славчо Стојменски/Slavço Stojmenski Виница/ Vinicë Виница/ Vinicë
11 Гоце Делчев/Goce Dellçev Конче/ Konçe Конче/ Konçe
12 Св. Климент Охридски/ Sv. Kliment Ohridski Охрид/ Ohër Охрид/ Ohër
13 Наим Фрашери/Naim Frasheri с. Јагол Доленци/ f.Jagol Dolenci Кичево/ Krçovë
14 Санде Штерјоски/Sande Shterjovski Кичево/ Krçovë Кичево/ Krçovë
15 Симче Настовски/Simche Nastovski Вратница/ Vratnicë Јегуновце/ Jegunovce
16 Братство Миѓени/Bratsvo Migjeni Тетово/ Tetovë Тетово/ Tetovë
17 Христијан Тодоровски Карпош/Hristijan Todorovski Karposh с. Драгоманце/ f.Dragomance Старо Нагоричане/ Nagorichani i Vjetër
18 Илинден/ Ilinden Kriva Palankë Kriva Palankë
19 Лирија/ Liria с. Јаболчиште/ f.Jabolchisht Чашка/ Çashkë
20 Блаже Конески/ Blazhe Koneski Велес/ Veles Велес/ Veles

 

Фаза 2 – Училишта кои ќе се вклучат во проектните активнсти во текот на 2014 год. Навремено ќе бидат известени за повеќе детали.

Faza 2 - Shkollat që do të kyçen në aktivitetet e projektit deri në fund të vitit 2014. Me kohë do të lajmërohen për më shumë informacione.

Реден број/
Numri i rradhës

Име на училиштето/
Emri I shkollës:
Место/
Vendi:
Општина/
Komuna:
1 Мирче Ацев/ Mirçe Acev Скопје/ Shkup Ѓорче Петров/ Gjorçe Petrov
2 Страшо Пинџур/ Strasho Pinxhur Скопје/ Shkup Ѓорче Петров/ Gjorçe Petrov
3 Гоце Делчев/ Goce Delçev Горно Лисиче/
Lisiçe e Epërme
Аеродром/ Aerodrom
4 Браќа Миладиновци/Brakja Miladinovci Скопје/ Shkup Аеродром/ Aerodrom
5 Дрита/ Drita с. Рашче/ f.Rashche Сарај/ Saraj
6 Гоце Делчев/ Goce Dellçev Прилеп/ Prilep Прилеп/ Prilep
7 Св.Кирил и Методиј/Sh. Kiril dhe Metodi С. Бучин/ f.Buchin Крушево/ Krushevë
8 Манчу Матак/ Mançu Matak Кривогаштани/ Krivogashtan Кривогаштани/ Krivogashtan
9 Блаже Конески/Blazhe Koneski Точила/ Toçillë Прилеп/ Prilep
10 Никола Петров Русински/ Nikola Petrov Rusinski с. Русиново/ f.Rusinovë; Берово/ Berovë;
11 Ванчо Китанов/Vanço Kitanov Пехчево/ Pehçevë Пехчево/ Pehçevë
12 Јосип Броз Тито/Josip Broz Tito Валандово/ Vallandovë Валандово/ Vallandovë
13 Св. Климент Охридски/Sh. Kliment Ohridski Драслајца/ Draslajcë Струга/ Strugë
14 Глигор Прличев/Grigor Prliçev Охрид/ Ohër Охрид/ Ohër
15 Андреја Савевски Ќиќиш/ Andreja Savevski Kikish Тетово/ Tetovë Тетово/ Tetovë
16 Прпарими/ Përparimi Чегране/ Çegran Гостивар/ Gostivar
17 Фаик Коница/ Faik Konica с. Слупчане/ f.Slupçan Липково/ Likovë
18 Васил Главинов/ Vasil Glavinov Велес/ Veles Велес/ Veles
19 Јордан Хаџи Константинов – ЏинотJordan Haxhi Konstantinov - Xhinot Велес/ Veles Велес/ Veles
20 Кирил и МетодијKiril dhe Metodi Свети Николе/ Sveti Nikole Свети Николе/ Sveti Nikole

 

Фаза 3 – Училишта кои ќе се вклучат во проектните активнсти во текот на 2014 год. Навремено ќе бидат известени за повеќе детали.

Faza 3 - Shkollat që do të kyçen në aktivitetet e projektit deri në fund të vitit 2014. Me kohë do të lajmërohen për më shumë informacione.

Реден број/
Numri i rradhës

Име на училиштето/ Emri I shkollës: Место/ Vendi: Општина/Komuna:
1 Васил Главинов/Vasil Glavinov Скопје/ Skopje Чаир/ Çair
2 Кузман Шапкарев/ Kuzman Shapkarev Драчево/ Draçevë Кисела Вода/ Kisela Voda
3 Аврам Писевски/ Avram Pisevski с.Бардовци/ f.Bardovci Карпош/ Karposh
4 Братство/ Bratstvo Тафталиџе/ Taftalixhe Карпош/ Karposh
5 Војдан Чернодрински/ Vojdan Çernodrinski Скопје/ Skopje Карпош/ Karposh
6 Мите Богоевски/Mite Bogoevski Ресен/ Resen Ресен/ Resen
7 Рампо Левката/ Rampo Levkata Прилеп/ Prilep Прилеп/ Prilep
8 Пере Тошев/ Pere Toshev Дупјачани – Десово/Dupjachani - Desovo Долнени/ Dolneni
9 Славко Лумбарковски/ Slavko Lumbarkovski Новаци/ Novaci Новаци/ Novaci
10 Тошо Арсов/ Tosho Arsov Штип/ Shtip Штип/ Shtip
11 Никола Карев/Nikola Karev Пробиштип/ Probishtip Пробиштип/ Probishtip
12 Владо Кантарџиев/ Vlado Kantardziev Гевгелија/ Gevgelija Гевгелија/ Gevgelija
13 Братство – Единство/ Bratstvo - Edinstvo Охрид/ Ohrid Охрид/ Ohrid
14 Страшо Пинџур/ Strasho Pinxhur Вевчани/ Vevçan Вевчани/ Vevçan
15 Пашко Васа/Pashko Vasa Групчин/ Grupçin Желино/ Zhellinë
16 Дервиш Цара/Dervish Cara Долно Палчиште/ Palchisht i Poshtëm Боговиње/ Bogovinë
17 Христијан Карпош/ Hristijan Karposh Куманово/ Kumanovа Куманово/ Kumanovа
18 Тоде Хаџи - Тефов/ Tode Haxhi - Tefov Кавадарци/ Kavadarci Кавадарци/ Kavadarci
19 Тошо Велков Пепето/ Tosho Velkov Pepeto Кавадарци/ Kavadarci Кавадарци/ Kavadarci
20 Пере Тошев/ Pere Toshev Росоман/ Rosoman Росоман/ Rosoman

Им честитаме на одбраните училишта и се надеваме на успешна соработка!

Urime për shkollat e përzgjedhura dhe shpresojmë se do të keni një bashkëpunim të suksesshëm!

ПАРТНЕРИ

USAID OSI Member of ISSA-logo-final FOSIM
Save the children EU DIC Биро за развој на образованието